Sławomir Kot

Witam na blogu poświęconym maszynom CNC. W szczególności DIY CNC. DIY - Do It Yourslef czyli nasze znane "zrób to sam"Jest to miejsce szczególnie dla tych, którzy, podobnie do mnie, owładnięci szaleństwem, taką maszynę CNC chcą samodzielnie zbudować, lub chcieliby, a nie mają jeszcze odwagi :) Jest to miejsce dla ludzi z pasją tworzenia. Szczerze zachęcam do dyskusji. W serwisie znajdziesz wiele patentów z zakresu DIY CNC, dowiesz się jak zrobić CNC, zarówno najprostsze jak i te bardziej ambitne

piątek, 24 grudnia 2010

CNC dla wszystkich: geneza szaleństwa

Dziesiątki telefonów z prośbą o wycenę, odpowiedzi w stylu "a to maszyna czeka na serwis", "no…. Nie w tym tygodniu", prośby o "zapisanie przestrzennej geometrii w pliku .cdr". Niekończące się problemy. Nieeee no, nie da się
A jakby tak mieć własną frezarkę cnc???
Szalona z pozoru myśl przebiegła mi przez głowę. Nie, to się nigdy nie udaa. No ale można byłoby w jednej chwili realizować projekty, nie martwić się o terminy, samemu wszystko dopracować. No tak, ale to „straszne” pieniądze.
A gdyby tak zbudować swoją własną maszynę cnc?
Podniecony własnym szaleństwem zacząłem szukać wiadomości. W ten sposób, z potrzeby chwili zaczęła się moja fascynacja maszynami cnc. Zaczęło się, setki przejrzanych stron, pierwsze szkice, nagle coś zaczęło składać się w całość. Kolejne przemyślenia, kolejne poprawki. I nagle wybitnie odkrywcza myśl, to wcale nie jest takie trudne a jakże przy tym fascynujące.
Intencją moją jest na tym blogu stworzyć taką skarbnicę wiedzy, jakiej sam szukałem w sieci, prezentować w kolejnych wpisach zasady projektowania, możliwości alternatywy maszyn CNC. Maszyny komercyjne są zazwyczaj bardzo drogie. Polacy od zawsze znani byli z wszelkich patentów, a tu tekturka, tu zapałeczka, haczyk. Myślę, że tą naszą cechę narodową należy rozwijać w bardziej produktywny sposób.
Amerykanie nazywają to DIY, Do It Yourself, czyli nasze stare dobre zrób to sam. Wszelkiego rodzaju „zrób to sam” królowało w epoce PRL. W USA najbardziej płodny okres to czasy kryzysu paliwowego. Tak to już jest, że wszelkiej maści wynalazki najpłodniej powstają w czasach wszelkich kryzysów. Więc zamiast narzekać na kryzys, weźmy się do pracy, zróbmy to sami. Na wstępie umieściłem moją pierwszą maszynę CNC. W następnych postach szerzej ją zaprezentuję, będę się starał się zaprezentować silniki krokowe, łożyska liniowe, sterowniki cnc, konstrukcję ram, suwnic i wszystkiego co w naszej zabawie w cnc może się przydać.
Będę wywoływał tematy i oczekuję żywej dyskusji, strasznie jestem ciekaw Waszych „patentów” i doświadczeń drodzy czytelnicy. W miarę możliwości będę się służyć pomocą. Nie wiem co wyniknie z pisania tego bloga, ale szczerze wierzę w pomysłowość Polaków J

18 komentarzy:

Unknown pisze...

Witam. Przepiękna maszynka !!! Gratuluję. Super zaprojektowana i wykonana. Szacunek. Sprytne łożyska liniowe :))
Też coś takiego chcę zbudować...
Pozdrowienia
Daniel
www.toy4bigboy.com - jak na razie zamierzam zbudować taki portal z zabawkami dla dużych chłopców(w budowie). Twoja maszynka super mi się podoba (zrobię link do Twojej strony)

Sławomir Kot pisze...

Dzięki za dobre słowo, chętnie zajrzę i zapraszam częściej, dopiero się rozkręcam

CNC maniak pisze...

no wiesz, zbudowałem kilkadziesiat maszyn cnc i ze swojego doświadczenia wiem że budowa własnego cnc jest bardzo proste, jedyne ograniczenie to fundusze, maszyna niekoniecznie musi sie komus podobać, wystarczy ze będzie spełniała swoje zadanie, ja musiałem je budowac tak zeby podobały się moim klientom, ale do własnych potrzeb złotych guziczków zakładał nie będziesz, a czy maszyna bedzie z drewna czy ze stali, czy obrabiane powierzchnie bazowe pod prowadnice czy tez nie, wszystko zalezy od przeznaczenia maszyny, własną mozna poprawiać od czasu do czasu, te dla klienta trzeba zrobic od razu porządnie, zeby potem nie jezdzić po kraju i nie naprawiac, bo takie serwisowanie do przyjemnych nie nalezy, a mozna wiele stracic, a koszta? zależą przede wszystkim od wielkosci maszyny, zastosowania i użytych komponentów,jak patrzymy na allegro na maszyny to zazwyczaj koszt ich wykonania to 1/3 tej ceny, reszta to narzut od kosztów wyprodukowania i podatki, sama frajda z budowy jest jednak o wiele większa, jesli kiedyś spotkałeś się z projektami maszyn cnc na allegro czy tez w sklepie z częsciami w augustowie to są one mojego pomysłu i chociaz sa dośc proste w budowie, o dziwo do dzisiaj się sprzedają ... maszyny snia mi sie po nocach i czasami mam ich serdecznie dosyc, ale jak raz zaczniesz to sie nie da skonczyc na jednym, poza doświadczeniem i wiedza stajesz sie maniakiem cnc, ja jestem konstruktorem z powołania i jeszcze nie jeden wielki producent maszyn będzie trząsł tyłkiem na mój widok (Kimla poczuł zagrożenie i obrobił mi dupe w światku cnc, ale to inna historia, w zasadzie dało mi kopa do dalszej pracy nad pomysłamizamiast siadanie na laurach)

Sławomir Kot pisze...

Dzięki serdeczne za komentarz.
Moje podejście jest takie, że zaryzukuje twierdzenie, że dla mnie większa jest przyjemność w tworzeniu niż w samym posiadaniu.
Mam nadzieję, że jako doświadczony twórca, będziesz tu zaglądał i zawrócisz mnie ze złej drogi, kiedy opisywane eksperymenty pójdą zbyt daleko. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Czesc mam pytanie, z czego jest zrobiona ta maszyna na zdjeciu (jesli ty ja wykonales), czy jest stalowa czy to jakis inny material ?

Sławomir Kot pisze...

Proszkowo malowane sklejka i mdf, trochę laminatu HPL. Napiszę o niej więcej, gdyż to wciąż projekt. Cała oparta jest na kratownicach przestrzennych, które dają sztywność i jednocześnie lekkość.
Suwnica jest wewnątrz ożebrowana.
Konstrukcja żywcem przeniesiona z konstrukcji jachtowych. Metal jest tylko tam, gdzie musi być. Łoże balastowane kostką betonową.

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie!
Wiele razy rozważałem, budowę frezarki CNC.
Za każdym razem, zniechęcające były parametry prezentowanych urządzeń zrobionych, z dostępnych materiałów, przez domowych konstruktorów.
Dokładność 0,1mm jest dla mnie nie satysfakcjonująca. Nie potrzebuję również, przestrzeni operacyjnej 500x500mm. Wystarczy mi x300 y200 z50mm. Nie zależy mi, na szybkości. Wykorzystywał bym tylko do frezowania płytek PCB, precyzyjne frezowanie w miedzi i aluminium, małych elementów mieszczących się w 10x10x10mm oraz tworzywach sztucznych. Produkcja jednostkowa, na potrzeby hobbystyczne. Są dostępne takie urządzenia w rozsądnej cenie, lecz ich dokładność jest zbyt niska. Czy istnieje możliwość, zbudowania urządzenia, w warunkach amatorskich, o dokładności 0,01mm? Oczywiście w rozsądnej cenie. Pytanie kieruję do osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Sławomir Kot pisze...

Myślę, że istnieje taka możliwość. Ja ze względu na swoje zainteresowania (jachty) nie potrzebuje super dokładności, dla mnie priorytetem jest jednak wielkość stołu i koszta. W dużej maszynce wrysowałem napędy oparte o łańcuch rowerowy. Na tak małym polu roboczym powinna wystarczyć zwykła śruba trapezowa, do frezowania drewna, tworzyw sztucznych wystarczą zwykłe drobnozwojne śruby i te dadzą wystarczającą dokładność. Wszystko da się policzyć i sprawdzić, ale jest to maszynka o dokładnie odwrotnych wymaganiach do moich. Korpus zaprojektowałbym sobie dość wymyślny, wyfrezował model w piance narzędziowej i odlał z betonu. Wrogiem naszym są drgania a beton by ten problem rozwiązał. Maszynka o bramie stałej, po osi x,y poruszałby się stół.
W zasadzie jedyna trudność to dobór śrub napędowych, ale przy tej wielkości maszynki można użyć śrub z najwyższej półki i nie zrujnują nas. Łozyska liniowe też profesjonalne, lub zaawansowane "zrób to sam".
Przy takich założeniach można uzyskać jeszcze większe dokładności. Mała maszynka z definicji jest tańsza i spokojnie można zbudować (nie rujnując się finansowo) maszynkę 5 osiową.

Anonimowy pisze...

Witam, trafilem wlasnie na Twoja stronke i jestem zauroczony. Ta maszyny jest piekna. Tez chcialbym cos takiego zbudowac ale nigdzie nie moge sie dokopac do dokumentacji. Wynikiem czego jest to iz wszystko co robie, robie na piechote, recznie. Taka maszynka pozwolilaby mi na rozwiniecie skrzydel. Jezeli jest mozliwosc nabycia dokumentacji to chetnie sie zapisze. Mam nadzieje ze to sa rozsadne pieniadze. Jestem skromnym rzemieslnikiem i nie moge sobie niestety pozwolic na duze wydatki.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i jeszcze raz gratuluje.

Bartek pisze...

Czy wykorzystany do konstrukcji korpusu beton nie kruszy się od drgań w miejscach w których ma dziury i łączy się z elementami metalowymi? Czy z czasem użytkowania nie powstają "luzy"? Jeśli nie, to jest to rozwiązanie godne powielania i dobra, tańsza alternatywa dla granitu.

Filtry samochodowe pisze...

Sam wykonałem przy pomocy palnika stoczniowego i migotu, później spawarką elektrodową. Jakoś działa.

Unknown pisze...

CNC Manual - CNC Machine Manuals PDF Download Read Online
http://cncmanual.com/
All Manuals about CNC
Read & download CNC Manual without limits
Your best companion in CNC #Machine shops
Any device: iPhone, iPad and Android
Ajax CNC Manuals
Mori Seiki Manuals
Haas CNC Manuals
Siemens Sinumerik CNC Manuals
Flash Cut CNC Manuals
Cnc Grinding
Cnc Milling
Cnc Cutting Machine
Cnc Plasma Cutting
Cnc Machining
Cnc Laser Cutting Machine
Cnc Router
Cnc Training
Cnc Machine
Cnc Lathe Training
Cnc Training Courses

Unknown pisze...

NEW UpLoad CNC Manuals


Adt Cnc4620 Cnc46xx Series Cnc System Maintenance Manual

Ajax Cnc Mach3 Allin1dc Mill Installation

Allin1dc Basic E Stop Circuit Schematic

Amada Type Ii Vipros 358 King Fanuc 18p Layout Drawings

Anilam 6000i Cnc Conversational Programming

Bridgeport Ez File Operation Manual

Centroid Tt 1b Tool Touch Off Operators Manual

Delem Dm 103va Technical Specifications

Emco Compact 5 Cnc Basic Manual

Fanuc Power Mate I D H Description Manual 63172en

Fanuc Super Cap T 16 18 Tb Tc Operator Manual 62444e 1

Gsk Dy3f 3 Phase Stepper Motor Drive Unit User Manual

Lux pisze...

Podziwiam Pańską wiedzę na temat CNC, wszystko w jedynym miejscu.

Monika pisze...

Piękna frezarka, jak już ktoś powiedziała ni musi się ona nikomu podobać. Co prawda jestem kobietą ale sama trochę majsterkuję.

Anonimowy pisze...

Wycinarki laserowe CNC mają szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej i lotniczej, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja i jakość cięcia. Umożliwiają one produkcję skomplikowanych komponentów z niezwykłą dokładnością, co jest kluczowe przy wytwarzaniu części o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Zastosowanie technologii laserowej minimalizuje ryzyko zniekształceń materiału, co jest szczególnie ważne przy obróbce cienkich blach i delikatnych materiałów. Dodatkowo, zdolność do szybkiego prototypowania i personalizacji detali sprawia, że wycinarki te są nieodzownym elementem nowoczesnej produkcji.

Anonimowy pisze...

Plazmy CNC to innowacyjne urządzenia, które rewolucjonizują sposób cięcia metalu w przemyśle. Korzystając z wysokiej temperatury wytworzonej przez plazmę, umożliwiają szybkie i precyzyjne przecinanie metalowych blach i rur. Dzięki zaawansowanemu sterowaniu numerycznemu, plazmy CNC zapewniają wysoką powtarzalność cięć oraz minimalizują straty materiału. Są one niezastąpione w zakładach produkcyjnych, warsztatach ślusarskich oraz przy produkcji elementów konstrukcyjnych, oferując efektywność i oszczędność czasu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrabianych powierzchni.

MajsterHajster pisze...

Laser CNC to zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje technologię laserową do precyzyjnego cięcia różnorodnych materiałów. Dzięki wysokiej dokładności i szybkości, lasery CNC są idealne do zastosowań w przemyśle, umożliwiając tworzenie skomplikowanych kształtów i wzorów. To doskonałe narzędzie dla firm poszukujących niezawodnych i wydajnych rozwiązań do cięcia metalu, plastiku czy drewna.

Prześlij komentarz