Sławomir Kot

Witam na blogu poświęconym maszynom CNC. W szczególności DIY CNC. DIY - Do It Yourslef czyli nasze znane "zrób to sam"Jest to miejsce szczególnie dla tych, którzy, podobnie do mnie, owładnięci szaleństwem, taką maszynę CNC chcą samodzielnie zbudować, lub chcieliby, a nie mają jeszcze odwagi :) Jest to miejsce dla ludzi z pasją tworzenia. Szczerze zachęcam do dyskusji. W serwisie znajdziesz wiele patentów z zakresu DIY CNC, dowiesz się jak zrobić CNC, zarówno najprostsze jak i te bardziej ambitne

sobota, 25 grudnia 2010

ABC: elementarz CNC Cz. pierwsza.

Zasada działania wszelkich maszyn CNC jest stosunkowo prosta, jednak z kronikarskiego obowiązku postaram się ją jak najprościej opisać.  Dla tych, którzy nie lubią czytać przygotowałem ilustrację.
Istotą wszelkiej maści maszyn cnc jest zmuszenie narzędzia do poruszania się po z góry zaplanowanej lini, ścieżce narzędzia. Ścieżka narzędzia jest wynikową, składową ruchu wzdłuż osi maszyny.
Zwyczajowo są to osi x,y, z przy czym oś X to poziomo położona oś o największym skoku.
Oś Y to druga oś pozioma (krótsza), oś Z stanowi natomiast oś pionowa.  Trzyosiowa maszyna cnc realizuje ścieżkę narzędzia jako składową trzech ruchów prostoliniowych. Oczywiście ruchy te muszą być ściśle ze sobą powiązane.
Jeśli narzędzie porusza się poziomo, równolegle do osi X, w pracę maszyny zaangażowana jest tylko jedna oś. Jeśli jednocześnie narzędzie będzie się poruszać wzdłuż osi X i osi Y z identyczną prędkością, w ciągu jednostki czasu, dajmy na to jednej sekundy przesunie się o identyczną wartość na osi X i osi Y, czyli przesunie się pod kątem 45 stopni do osi X. Oznaczmy drogę wzdłuż osi X jako ΔX a drogę wzdłuż osi Y jako ΔY. Powstanie trójkąt którego przeciwprostokątną będzie droga narzędzia, przyprostokątnymi zaś, ruchy wzdłuż osi X (przyprostokatna przyległa) i Y (przyprostokątna przeciwległa)
Stosunek ΔY/ΔX = tngα (Stosunek przyprostokątnej przeciwległej do przyległej) W naszym przypadku wynosi 1 a więc wszystko się zgadza, wychodzi kąt 45 stopni.
Jeśli narzędzie wzdłuż osi X będzie się poruszać dwa razy szybciej niż wzdłuż osi Y stosunek przebytych dróg ΔY/ΔX = tngα  w ciągu przykładowej jednej sekundy będzie wynosił ½
Tangens ½ jest dla wartości kąta 26,57 stopnia. A więc stosunek prędkości narzędzia wzdłuż osi X i Y decyduje pod jakim kątem do osi X narzędzie pokona drogę. Jeśli np. stosunek ten będzie wynosił 2, to oczywiście tngα wyniesie 2 a kąt będzie wynosił 63,44 stopnia.
Oczywiście te stosunki mogą być zrealizowane jako bardzo różne. Zmieniając stosunki prędkości zmieniamy kąt, pod którym porusza się narzędzie w stosunku do osi X.
Jeśli prędkości wzdłuż osi X i osi Y będą zmienne (będzie następować jakieś przyspieszenie, bądź opóźnienie) to droga narzędzia będzie krzywą. W praktyce każda ścieżka jest realizowana za pomocą elementarnych prostych lub elementarnych krzywych.
Skąd się biorą ruchy liniowe? Ściśle określone ruchy liniowe biorą się z silników krokowych lub serwomotorów. Silniki krokowe są sterowane dyskretnie poprzez kontroler cnc. Najczęściej najmniejszym kontrolowanym kątem o który może się obrócić silnik jest wartość 1,8 stopnia.
Kontroler cnc wydaje rozkazy silnikom: silnik osi X proszę 2 razy 1.8 stopnia, silnik osi Y proszę 5 razy 1.8 stopnia, wszystko to się dzieje w czasie rzeczywistym.
Omówiłem krótko realizację ruchów w dwuwymiarowej płaszczyźnie poziomej.
Sterowanie 2D możemy wykorzystać w ploterze gdzie zadaniem jest narysowanie lini, na czymś płaskim, lub w ploterach laserowych czy plazmowych. Stół z papierem do rysowania bądź też położenie ciętego materiału można realizować przez ustawianie ręczne.
W maszynach gdzie przedmiot jest poddawany obróbce skrawaniem potrzebujemy precyzyjnie zagłębić narzędzie w przedmiocie obrabianym. Do tego celu potrzebujemy trzeciej osi, osi Z.
Jeśli obróbka ma charakter wycinania, czyli raz zagłębione narzędzie porusza się cały czas na tej samej głębokości wtedy mówimy o obróbce 2,5D. Ale oś Z możemy z łatwością wykorzystać do pracy w pełnym wymiarze czasu obróbki. Ruchy liniowe wzdłuż trzech osi realizują ścieżkę przestrzenną. W ten sposób możemy realizować dowolne linie przestrzenne.
O napędzie liniowym, w jaki sposób jest realizowany będzie w jednym z następnych odcinków.

8 komentarzy:

kawa_z_chili@op.pl pisze...

Pierwsza! To zdaje się pierwszy komentarz na tym blogu. Gratuluję założenia, choć kompletnie się na tym nie znam, to wizualnie wygląda to świetnie. Dodam Cię do mojej linkowni ;-) Zaznaczam swoją obecność, pozdrawiam...
kawa_z_chili@op.pl

Sławomir Kot pisze...

Gdzie diabeł nie może .... :)
Miło Cię tu widzieć Kawo. Mam nadzieję, że jako ekspert, pomożesz mi graficznie ogarnąć bloga

Corano pisze...

Język prosty i przemawiający..
Słowem stronka zapowiada się genialnie.

Sławomir Kot pisze...

Dzięki korano za dobre słowo, konstruktywna krytyka i podpowiedzi też mile widziane

Pneumatyk pisze...

Super, kiedy będzie cz. 2 ?

Unknown pisze...

http://cncmanual.com/

CNC Manual pisze...

NEW UpLoad CNC Manuals


Adt Cnc4620 Cnc46xx Series Cnc System Maintenance Manual

Ajax Cnc Mach3 Allin1dc Mill Installation

Allin1dc Basic E Stop Circuit Schematic

Amada Type Ii Vipros 358 King Fanuc 18p Layout Drawings

Anilam 6000i Cnc Conversational Programming

Bridgeport Ez File Operation Manual

Centroid Tt 1b Tool Touch Off Operators Manual

Delem Dm 103va Technical Specifications

Emco Compact 5 Cnc Basic Manual

Fanuc Power Mate I D H Description Manual 63172en

Fanuc Super Cap T 16 18 Tb Tc Operator Manual 62444e 1

Gsk Dy3f 3 Phase Stepper Motor Drive Unit User Manual

Karol pisze...

Bardzo dobry artykuł, z którego można się naprawdę wiele dowiedzieć. Myślę, że dla początkujących osób z cnc, to będzie świetna lekcja. Oby więcej takich wpisów i powodzenia dalszej pracy!

Prześlij komentarz