Sławomir Kot

Witam na blogu poświęconym maszynom CNC. W szczególności DIY CNC. DIY - Do It Yourslef czyli nasze znane "zrób to sam"Jest to miejsce szczególnie dla tych, którzy, podobnie do mnie, owładnięci szaleństwem, taką maszynę CNC chcą samodzielnie zbudować, lub chcieliby, a nie mają jeszcze odwagi :) Jest to miejsce dla ludzi z pasją tworzenia. Szczerze zachęcam do dyskusji. W serwisie znajdziesz wiele patentów z zakresu DIY CNC, dowiesz się jak zrobić CNC, zarówno najprostsze jak i te bardziej ambitne

poniedziałek, 10 stycznia 2011

DIY CNC: materiały na konstrukcje amatorskie


Sandwich - ilustracja z książki Dave'a Gerr'a "Elements of boat strenght"

Czytam wiele na forach internetowych o pomyslach na wykorzystanie materiałów. Generalnie zgadzam się z tezą, że pod względem przydatności w amatorskim cnc będzie to kolejność Lignofol > Sklejka > MDF
Dodałbym do tego laminat HPL znany pod nazwą płyta elewacyjna.
 Na trop laminatu HPL naprowadził mnie "znajomy" konstruujący wiele fajnych maszyn w swojej fabryce. Ale powoli zaraz opiszę swoją koncepcję. Wpadł mi do głowy pomysł wykorzystania czegoś nowego, czego w amatorskich CNC jeszcze nie widziałem. Sandwich - technologia doskonale znana żeglarzom, sandwich oparty o laminat HPL. A że projektowanie właśnie jachtów to mój chleb powszedni a CNC to hobby, zapragnąłem zaczerpnąć trochę z żeglarskiego świata. Cechy jakie powinien spełniać dobry materiał na CNC to sztywność, lekkość i dobre tłumienie drgań. Spotakłem się z opinią, że drgań to lepiej nie tworzyć niż je później tłumić, ale przy narzędziach wieloostrowych drgania podczas skrawania powstają z definicji. Wszelkie metalowe profile wg mnie raczej rezonują drgania niż je tłumią. Konstrukcje żeliwne w warunkach "zrób to sam" są praktycznie nieosiągalne, aczkolwiek żeliwo tłumi drgania świetnie. Dlatego nie lubię konstrukcji metalowych w DIY CNC. Wymienione wczesniej materiały są stosunkowo tanie, łatwo się obrabiają i są łatwo dostępne.
Lekkość - naprawdę uważam, za jeden z kluczowych parametrów przy konstrukcji suwnicy. Budując amatorskie CNC najczęściej korzystamy z najmniejszych silników krokowych, jak to możliwe. Jesli mamy uzyskać sensowne przyspieszenia i prędkości przy małych silnikach, brama, suwnica naszego CNC musi być lekka dlatego sięgnałem po materiał doskonale znany żeglarzom.
Ale do rzeczy:
Sandwich jako materiał doskonały na konstrukcję DIY CNC
Na wstępnie zamieściłem ilustrację z książki o wytrzymałości łodzi Dave'a Gerr'a która to wg mnie najlepiej ilustruje zagadnienie. Jak działa sandwich. Podstawową prawdą jest, że jesli konstukcja ma być sztywniejsza, musi być grubsza. Oczywiście jeśli powiększymy grubość 2 razy, masa wzrośnie również 2 razy, niedobrze - za cięko. Stosując sam laminat HPL również za drogo. O sztywności konstrukcji decydują włókna zewnętrzne. Środek może i powinien być lżejszy. W konstrukcji jachtów jako rdzeń, wypełnienie stosuje się wybitnie lekkie drewno balsa lub pianki (woodd core sandwich, foam core sandwich).
No tak, ale laminowanie jest kłopotliwe samo w sobie. Stąd pomysł wykorzystania gotowego laminatu HPL, a jako rdzenia wypełniającego uzyłbym dobrze wszystkim znanej płyty MDF, łatwej w obróbce, lekkiej i stosunkowo mocnej. MDF wzmocniony laminatem HPL wydaje się wybitnie obiecującym połączeniem.
Można tu omawiać problem bardzo matematycznie. Otóż o sztywności decyduje wskaźnik wytrzymałości na zginanie oraz wytrzymałość. Wskaźnik wytrzymałości na zginanie zależy od geometrii przy czym decydujące o wytrzymałości są włókna zewnętrzne. Co ciekawe, włókna zewnętrzne przy małych ugięciach, nie pracują same w sobie na zginanie, a na rozciąganie (włókno zewnętrzne) i na ściskanie (włókno wewnętrzne) Szczególnie wytrzymałość na rozciaganie dla laminatu HPL jest bardzo wysoka.
Oczywiście możemy próbować kleić inne zestawienia materiałów.
Sam laminat HPL w grubościach ok 10mm i grubszych wydaje się być doskonałym materiałem na elementy osi Z, na oprawki łozysk i inne obciążone elementy. Jest sporo tańszy od poliamidu i innych dość drogich tworzyw. Daje się jeszcze jakoś normalnie obrabiać.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego w kwestii materiałów szybko poszedłem dalej. Postaram się tak szybko jak to mozliwe napisać wpis o wyjatkowo dobrze tłumiącej drgania konstrukcji, możliwej do samodzielnego wykonania.

Komentarze (9)

Wczytywanie... Logowanie...
  • Zalogowany jako
HPL to płyta papierowo-fenolowa pokryta cienka warstwa melaminy.
tansze rozwiazanie to chyba uzycie plyty papierowo-fenolowej (wystepuje pod nazwami bakelit, rezokart, hgw2061 (norma DIN)). Wada to chlonnosc wody i odksztalcanie sie pod wplywem wilgoci. Teoretycznie mozna zabezpieczyc material jakims lakierem.
Ciekawszym materialem do podobnych zastosowan byloby chyba zastosowanie plyt epoksydowych lub poliestrowych wzmocnionych szklem - popatrz na laminaty EP GC 201 lub UP GM 203. Sa znacznie stabilniejsze wymiarowo niezaleznie od zmiany warunkow przechowywania.
HPL to płyta papierowo-fenolowa pokryta cienka warstwa melaminy.
tansze rozwiazanie to chyba uzycie plyty papierowo-fenolowej (wystepuje pod nazwami bakelit, rezokart, hgw2061 (norma DIN)). Wada to chlonnosc wody i odksztalcanie sie pod wplywem wilgoci. Teoretycznie mozna zabezpieczyc material jakims lakierem.
Ciekawszym materialem do podobnych zastosowan byloby chyba zastosowanie plyt epoksydowych lub poliestrowych wzmocnionych szklem - popatrz na laminaty EP GC 201 lub UP GM 203. Sa znacznie stabilniejsze wymiarowo niezaleznie od zmiany warunkow przechowywania.
takie laminaty HPL i EPGC201 produkuje w Polsce IZO-ERG S.A Gliwice
W życiu bym nie wpadł na użycie Lignofolu. Zastanawia mnie stabilizacja wymiarowa. Po nawiercaniu nie utracimy sprężystości ?
Nieźle, laminat HPL jako rdzeń zamiast MDF.
CNC Manual - CNC Machine Manuals PDF Download Read Online
<a href="http://cncmanual.com/"&gt <a href="http://;http://cncmanual.com/" target="_blank">;http://cncmanual.com/
All Manuals about CNC
Read & download CNC Manual without limits
Your best companion in CNC #Machine shops
Any device: iPhone, iPad and Android
Ajax CNC Manuals
Mori Seiki Manuals
Haas CNC Manuals
Siemens Sinumerik CNC Manuals
Flash Cut CNC Manuals
Cnc Grinding
Cnc Milling
Cnc Cutting Machine
Cnc Plasma Cutting
Cnc Machining
Cnc Laser Cutting Machine
Cnc Router
Cnc Training
Cnc Machine
Cnc Lathe Training
Cnc Training Courses
Od HPL tańszym rozwiązaniem będzie chyba użycie rezokartu. Można zabezpieczyć materiał lakierem, przed odkształcaniem się czy chłonnością wody.
Istnieje jeszcze: Textolit, stabilny, w miarą sztywny, odporny na chłodziwa, łatwo obrabialny.
Jeżeli chodzi o tłumienie drgań w maszynie, to często do tego celu używa się wibroizolatorów gumowych https://powerrubber.com/kat/wibroizolatory/ odpowiedzialnych za amortyzowanie poziomu drgań i eliminowanie hałasu generowanego przez urządzenia. Warto pamiętać, że wszelkie drgania powstające podczas pracy maszyny są niepożądane i doprowadzają do skracania żywotności danego urządzenia.

Wyślij nowy komentarz

Comments by