Sławomir Kot

Witam na blogu poświęconym maszynom CNC. W szczególności DIY CNC. DIY - Do It Yourslef czyli nasze znane "zrób to sam"Jest to miejsce szczególnie dla tych, którzy, podobnie do mnie, owładnięci szaleństwem, taką maszynę CNC chcą samodzielnie zbudować, lub chcieliby, a nie mają jeszcze odwagi :) Jest to miejsce dla ludzi z pasją tworzenia. Szczerze zachęcam do dyskusji. W serwisie znajdziesz wiele patentów z zakresu DIY CNC, dowiesz się jak zrobić CNC, zarówno najprostsze jak i te bardziej ambitne

piątek, 28 stycznia 2011

Stoły obróbkowe CNC: rozwiązania amatorskie

CNC Stół DIYStół maszyny CNC to miejsce gdzie odbywa się cała magia, całe misterium obróbki CNC. Blat stołu CNC, może sprawić, że życie operatora obrabiarki CNC będzie łatwe i przyjemne lub stanie się najgorszym koszmarem.
Wiele razy przy zakupie frezarki CNC, wybór rodzaju stołu CNC jest traktowany po macoszemu lub zupełnie pomijany, generalnie znaczenie tego czynnika jest bagatelizowane. 
Najbardziej uniwersalnym stołem CNC jest prawdopodobnie model z profilami T-rowkowymi, ja nazywam je z angielska T-slot, bo tak krócej i szybciej się szuka w Google. Największą zaletą stołów CNC T-slots jest niezliczona ilość możliwości zamocowania przedmiotu obrabianego. Jednak kiedy interesuje cię produkcja seryjna powtarzalnego przedmiotu, należy przemyśleć, czy akurat dla ciebie będzie to najlepsze rozwiązanie.
W high endowych modelach stołów CNC stół, możliwe jest połączenie różnych rodzajów blatów. No ale na tym blogu piszę o maszynach amatorskich, więc high end sobie taktycznie odpuścimy. Jednak warto jest zagadnienie Jaki stół do mojego cnc przemyśleć i ustalić co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem
Podczas budowy własnej amatorskiej frezarki CNC, możliwości są ograniczone, głównie ze względu na koszty z tym związane. Jednak wciąż istnieje wiele materiałów i możliwości, z których możemy wykonać stół cnc doskonały dla naszych potrzeb.

Stół T-Slot (T-rowkowy)
Obrabiarki cnc wyposażone w stół T-rowkowy spotykane są chyba najczęściej. Jednak te są zwykle wykonane jako odlew i są bardzo ciężkie, praktycznie niemożliwe do wykorzystania w DIY CNC. Stoły T-slot przeznaczone dla frezarek CNC są zazwyczaj wykonane z tłoczonego aluminium, z odpowiednich profili aluminiowych. Istnieje wiele korzyści, używania stołów typu T-slot. Jednak styl ten może być bardzo ...kosztowny.

Stoły próżniowe CNC
Stoły próżniowe, podciśnieniowe spotykane są często w High endowych modelach Mogą być bardzo przydatne w wielu zastosowaniach. Ich zaletą w porównaniu do stołów T-rowkowych jest fakt, że wcale nie tak trudno jest samodzielnie wykonać taki system. Istnieją jednak wady. Na przykład podczas wycinania na wskroś, często możemy rozszczelnić uszczelnienie i cały nasz misterny plan… Inną odmianą są łapki próżniowe, które są najbardziej uniwersalne i można je z powodzeniem stosować z innymi odmianami stołów CNC


Blat CNC perforowany
Blat perforowany jest prosty ale efektywny. Taki rodzaj blatu przedstawia ilustracja otwierająca ten artykuł. Blat perforowany jest znacznie tańsze niż stół w stylu T-slot, a jednocześnie oferuje podobną funkcjonalność. Jest wiele możliwości wykonania takiego stołu. Ja preferuję wykorzystanie laminatu HPL w takich konstrukcjach, jako najbardziej wytrzymałego. Możemy mieć też kilka blatów o różnym rozmieszczeniu otworów mocujących a i tak będzie to mniej kosztowne niż stół T-rowkowych. Niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że jeśli coś pójdzie nie tak, i pokroimy nasz stół, to strata będzie mniejsza niż w innych przypadkach, a prawa Murphiego są wiecznie żywe.


Stoły CNC "Jednorazowe"
"Jednorazowy" blat jest doskonałym rozwiązaniem o ile zaopatrzymy się w odpowiednie zaciski mocujące. Występują w wielkiej różnorodności na zachodzie, jednak w Polsce nie rzuciły mi się w oczy, skutecznie się przede mną ukrywają. Takie jednorazowe blaty są szczególnie nieocenione jeśli jesteś nowicjuszem w pracy z frezarką CNC.
Ten rodzaj stołu, zwykle składa się z jednego lub dwóch arkuszy płyty MDF, są bardzo przydatne, nawet jeśli masz zainstalowane inne rodzaje blatów. Wyobraź sobie swoją minę, jak musi to być strasznie to wrażenie, kiedy widzisz, pocięty swój nowy t-rowkowy stół lub stół próżniowy. Tak wiem, że są wyłączniki krańcowe, tratat tata, aby zapobiec tego typu nieszczęściom. Jednakże, omijanie tych zabezpieczeń mamy chyba we krwi.