Sławomir Kot

Witam na blogu poświęconym maszynom CNC. W szczególności DIY CNC. DIY - Do It Yourslef czyli nasze znane "zrób to sam"Jest to miejsce szczególnie dla tych, którzy, podobnie do mnie, owładnięci szaleństwem, taką maszynę CNC chcą samodzielnie zbudować, lub chcieliby, a nie mają jeszcze odwagi :) Jest to miejsce dla ludzi z pasją tworzenia. Szczerze zachęcam do dyskusji. W serwisie znajdziesz wiele patentów z zakresu DIY CNC, dowiesz się jak zrobić CNC, zarówno najprostsze jak i te bardziej ambitne

środa, 2 lutego 2011

Prowadnica liniowa CNC osi Z: Łożysko z "cybanta"

CNC prowadnica liniowa osi Z
Prowadnica CNC z kątownika i "cybanta"
Dzisiaj chciałbym Wam pokazać kolejne "hamerykańskie" rozwiązanie z serii DIY czyli jak zrobić coś z niczego. Prezentowane wcześniej prowadnice liniowe własnej roboty mają tę wadę, że na pewno są dość duże (biorąc pod uwagę całość z oprawą). W związku z tym na oś Z trzeba wymyśleć coś równie prostego, a nawet prostszego o bardziej skompresowanej budowie.

CNC prowadnica liniowa DIY
 prowadnica CNC z kątownika i "cybanta"
 Można użyć opisywanego przeze mnie tutaj łożyska z z rolkami podciętymi w kształcie V (V-groovy rollers) można rówinież zastosować łozysko "na cybancie". Cybant, czyli obejma do mocowania masztów, rur doskonale się do tego celu nadaje. W końcu samymi prowadnicami są w naszym przypadku rury, lub pełne szlifowane wałki. Największą wadą łożyska na cybancie jest problem z nawleczeniem łożyska na cybant. Przy średnicy pręta obejmy 6mm, średnicy wewnętrznej łożyska również 6mm na łuku, gdzie ma znaleźć się łożysko powstaje konflikt interesów o wielkości 0,17mm nominalnie na średnicy. W związku z tym, moim zdaniem należy iść na kompromis.
CNC prowadnica liniowa DIY
Oś Z frezarki CNC z prowadnicą liniową zrobioną z kątownika i cybantu
Zamiast stosować gotową kupną obejmę, należy ją zrobić z kawałka pręta o średnicy 6mm (lub innej jeśli na inne łozyska się decydujemy) po nagwintowaniu końcy należy obrobić pręt zmniejszając jego średnicę o wspomniane 0,17mm. A następnie wygiąć pręt. Można przed wyginaniem podgrzać pręt palnikiem. Jesli nie mamy, nic straconego. Daje się swobodnie wygiąć pręt kształtując go na rurze, umieszczając jesgo końce w rurkach, które posłużą nam za dźwignię. Metod wyginania pręta po rządanym promieniu jest napewno więcej. Po nawleczeniu łożyska, jeśli łożysko będzie po obejmie przesuwać się luźno, można jego położenie zabezpieczyć punktakiem. Tutaj kolejna uwaga do uczniów. Nie opowiadajcie tego w szkole, bo narazicie się na kłopoty. Wiem, że to niefachowo, ale skoro działa... Zresztą we włoskich sprzętach AGD dość masowo zabezpieczanie łożyska w ten sposób jest stosowane.
W rezultacie dostajemy bardzo sprytne łożysko, ktorego naciąg da się regulować nakrętkami mocującymi cybant. Jest to wyjatkowo prosta, zajmująca mało miejsca konstrukcja. Oczywiście jeśli uważacie, że nawlekanie łozyska na cybant najmądrzejsze nie jest, mozecie skorzystać z proponowanego wcześniej innego łożyska tutaj lub tutaj